Translate

28 Mart 2014 Cuma

MİDAS, MUŞKİLER , HİTİTLER , KAŞKALAR


Batılılar Frig Başlığı diyor, lakin bu tiplerin hepsi de İskit Türk başlığıdır."Bu neticede Kaškaların Hitit Devleti’nin son bulmasıyla birlikte Muški yerleşim alanları olan Orta Anadolu’ya kadar yayıldıkları düşünülebilir. Ayrıca Mita ismi Hitit Devleti’nin çökmesinin ardından birkaç yüzyıl sonra bölgede merkezi bir devlet kurmayı başarmış Friglerin mitolojik kralı Midas’ı da akla getirmektedir. .."Hitit-Kaška İlişkilerinde Yanıtı Aranan Bazı Sorular
Serkan Demirel
Öğretim Görevlisi, Karadeniz Teknik Üniversitesi
Akademik Bakış, Cilt 6 Sayı 12, Yaz 2013....


Muşkilər İskit kavmi idi. Yunanlar onlara Mosx, ya da Mossinyok derlərdi. ismilərinin də ağac evlərdə və ormanlarda yaşadıqlarından dolayı aldıqlarını söylərldi. Akkad yazılarında bu Muşkiler Meşex, ya da Meşequkimi keçər. 

Akkadcada bol Türkcə kəlmələr vardır və ağac anlamında meşek, arman sözləri vardır.

Yəni anladığımız bu Muşki/Mosx/Mossinyok/Meşequ boylarının adı bizim meşe sözündəndir. Kəndiləri Türk və Ural kavimlərinin karışımı idi. 

Daha sonra onları kral İskitlər (Han Oğuzlar) Asurlarla bitməyən savaşlardan dolayı yanlarına alıb Anadolu-Trakya-Balkan və Kavkaz-Doğu Avropa yolları ilə köç etdilər. 

Şu an Rusiyada yaşayan Meşer Tatarları (Ağaçerilər) və Ural boyu olan Mokşalar (Mordvinlərin önəmli kolu) kəndi adlarında o ismin hatırasını daşıyırlar. İlk əvvəllər Mosok şəklində olan Moskva toponimi də o ismin hatıranısını yaşadır.


Elşad Alili.-Tarihçi-Bakü


___


Midas - Müşkili Mita
Yayınevi: Arkeoloji Sanat Yayınları


Günümüzden yaklaşık iki bin yedi yüz elli yıl öncesiydi...

Likya'nın başkenti Patara’yı geride bırakıp, daha refah bir yaşam sürmek için, Gordion'a doğru yollara düşen bir orman işçisi, oğlu ve karısıyla birlikte atıldığı bu maceranın sonunun sürprizlerle dolu olacağını nereden bilebilirdi. İki denk eşya ile kaderlerini de yüklediği arabasıyla girdiği kent kapısında, “Kral” olarak karşılanan ormancı,yönlendirildiği Frig Sarayı’na giderken, teşekkür için tanrılara armağan ettiği arabasının okuna attığı kördüğümle belki de alın yazılarını da düğümlüyordu.

Kader, onları kral, kraliçe, prens yaptı. Ama ne yazık ki, ne şans getirdi, ne de mutluluk...İşte, yüzü aşkın bilimsel kaynağın, onlarca bilim insanının, bu konuda çekilmiş belgesellerin ve yaşamım boyunca edindiğim arkeolojik bilgilerin katkılarıyla kaleme aldığım, MİDAS “Muşkili Mita”,onların acılarla dolu yaşam öykülerini dillendiriyor. 

Özellikle de, hâlâ sürmekte olan ve asla bitmeyecek öyküyü; Eşekkulaklarıyla ünlü Frig Kralı Midas’ın,acılarla dolu yaşam öyküsünü...


Korkmaz Göçmen

(Not:Kitabı henüz okumadım, içeriğini bilmiyorum.SB)