Translate

25 Şubat 2013 Pazartesi

THEY LİVE-KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI İLE BİLİNÇALTI MESAJLARYönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Roddy Piper, Keith David, Mef Foster
1988, ABD
BİR BİLİMKURGU-GERİLİM

Roddy Los Angeles'ta çalışmaya başlar. Kaldığı gecekonduda bir takım gizli olaylara şahit olur. Araştırmaları sonunda kutularca basit güneş gözlükleri bulur. Bu gözlük özeldir, gizlenmiş mesajları gösterir ve uyanış başlar.

BİZ FARKINDA OLMADAN ONLAR HAYATIMIZI KONTROL EDİYORLAR...Hiyerarşik commercialist (piyasacı) düzene ve tüm mekanizmalarına sert bir eleştiri silsilesi bu film. Sistemin gerek tüketimle gerek medya ile insanları nasıl kendine itaat ettirdiğine dikkat çekiyor. Bilhassa düzenin bu illüzyonu inşa etmesinde kullandığı hipodermik şırınga modelleri olan başta televizyon ve gazete gibi kitle iletişim araçlarının, insanları nasıl düzene itaat etmeye, tüketmeye ve sorgulamadan uykuya devam etmeye sürüklediğini ifşa ediyor.

Film, dikkat çekici bir şekilde, obskürantizmin (bilmesinlercilik) de görsel olarak yorumlayıcı niteliğini taşıyor. Diğer yandan başta kapitalizmin üretimi elinde tutması ve çoğunluğu sömürüye tabi tutması, bir grup insanın, halkın 'sınıf bilinci'nin farkında olması için çabalaması, çarpık sosyal ve üretim ilişkilerinde insanların 'yabancılaşma'ları, tüketim ve medyanın insanlara dayattığı sahiplilik güdüleriyle yansıttığı 'meta fetişizmi' gibi olguların işlenmesiyle filmin, bir nevi Karl Marx perspektifinden olayları irdelediğini de söyleyebiliriz. Ayrıca medyanın uyguladığı subliminal tekniğe sıkça vurgu da yapılmaktadır. Bu ve daha birçok bakımdan 1988 yapımı They Live, sistem karşıtı filmler arasında kült bir yapım olarak kendi yerini almıştır.

John yaşamını sürdürmek için büyük şehire gelir. Kendi başına bir düzen kurmaya başlamıştır ki, yolun karşısındaki kilisede dönen gizemli olaylar ve sık sık televizyonun frekanslarına giren yayınlar dikkatini çeker. Bir grup bilim insanı tarafından başlatılan toplumsal farkındalığı yayma ve sınıf bilincini bireylere aktarma adına, sürekli tek televizyon kanalı olan kanal 54'ün yayınlarına girerler ve düzenin koyduğu tüketimin boyunduruğunda sıkışmış olan halkı uyandırmaya çalışırlar. John tüm bunlara tanık olduğunda artık bunun uğruna mücadele vermeye başlayacaktır.(ALINTIDIR)


TÜRKÇE ALTYAZI İLE İZLEMEK İÇİN tıklayın:
Sübliminal Mesajı iyi işliyorlar , lakin uzaylılara bağlıyorlar.
Aslında Politikacılar, büyük şirketler ve medya da " uzaylı " değil midir ?

Filmde uzaylıların yerine bunları koyarsanız ,anlayacaksınız !

OKU /OKUMA İŞ BUL. 
EVLEN , ÇOCUKLARIN OLSUN.
MODAYI TAKİP ET, NORMAL DAVRAN.
TELEVİZYON SEYRET, DÜŞÜNME.
BORCA GİR , KÖPEK GİBİ ÇALIŞ.
AİLENLE İLGİLEN, GERİSİNE KARIŞMA.
SOSYAL YAŞAMI UNUT, KÜMELEŞME.
AZ ÇOK , EMEKLİLİĞİN İÇİN KENARA KOY.
VE ASLA OTORİTEYİ SORGULAMA.


ŞİMDİ BENDEN SONRA TEKRARLA:

"B E N Ö Z G Ü R Ü M "


İYİ SEYİRLER 

SB.


***