Translate

16 Mayıs 2012 Çarşamba

KISSADAN HİSSE / VERİMLİLİK / BİTMEMİŞ SENFONİVERİMLİLİKBüyük şirketlerden birisinin genel müdürü, gerçek bir klasik müzik aşığıymış. Günlerden bir gün, şehre ünlü bir orkestra gelmiş. Vereceği konserin en önemli parçası da Schubert'in ünlü 'Bitmeyen Senfoni' siymiş'.

Genel müdür bu eseri dinlemek için çok hevesli olmasına rağmen, işi nedeni ile, konsere gidemeyeceğinden, gelen davetiyeyi şirketin verimlilik uzmanına vermiş ve; 

-'Lütfen bu konsere git ve bana izlenimlerini aktar' demiş.

Genel müdürden aldığı talimatla, konsere giden verimlilik uzmanından, ertesi gün bir değerlendirme raporu gelmiş.

"Sayın Genel Müdürüm" diye başlıyormuş:

1- Dört obuacı konserin önemli bir süresinde boş oturdular. Bunların sayısı azaltılırsa konsere daha çok katkıda bulunurlar.

2- Orkestrada on iki kemancı var. Bunların hepsi aynı anda hareket ediyorlar, ve aynı notaları seslendiriyorlar. Bence ciddi bir yanlışlık. Kesinlikle personel tasarrufu yapılmalıdır.

3- Onaltılık notalara ağırlık verilmiş. Doğrusu büyük ziyan. Seyirciler sekizlik ve onaltılık notalar arasındaki farkı anlamaz. Bu nedenle; onaltılık notalarla eser çalarak yüksek ücret alan elemanlar yerine, sekizlik notaları çaldırıp, düşük ücretle çalışan stajyerler kullanılmalıdır.

4- Yaylı sazlarla işlenen pasajlar, nefesli sazlarla aynen tekrarlanıyor. Bu durum gereksiz tekrardan başka bir şey değildir. Dolayısıyla; tekrarlar önlendiğinde, iki saatlik konser yarı yarıya inecektir.

Özet olarak sayın genel müdürüm; Eğer Schubert bu önlemleri alsaydı, 'Bitmemiş Senfoni' kesinlikle biterdi !...

Arz ederim efendim.

Franz Peter Schubert (31 Ocak 1797, Viyana Avusturya – 19 Kasım 1828, Viyana)  
Avusturyalı besteci. Yaklaşık 600'ün üzerinde şarkı, 9 senfoni (Ölümünden dolayı, ünlü "Bitmemiş Senfoni"nin de içlerinde bulunduğu), operalar, çok sayıda oda müziği ve piyano parçaları bestelemiştir. 

Schubert’in müziği, hümanist özelliğiyle insanları kucaklar.  İnanılmaz bir melodi zenginliği vardır.

ŞİMDİ Kİ DURUMUMUZA NASIL DA BENZİYOR,
İŞİN EHLİ OLMAYANLAR SARMIŞ HER BİR TARAFIMIZI !

"Yetkin olmayan insanlar kendilerindeki yetersizliğin boyutunu görememektedirler."
"Yetkin olmayan insanlar, vardıkları yanlış sonuçlar ve talihsiz seçimlerin yanlışlığını anlayabilecek kapasiteye sahip değillerdir."
Dunning-Kruger etkisindeki "başlar"
Vah Zavallılar, vah ki ne vah ....
Bizler mi?
Eh işte, İç güveyisinden hallice :)


SB

***