Translate

14 Temmuz 2012 Cumartesi

MAYALARIN 2012 KIYAMET ÖNGÖRÜSÜ

2012 Manyetik Kıyamet Tartışmaları 
                                               ve Güneş Patlamaları

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın raporunda 2012 yılında Güneşte meydana gelmesi beklenen büyük bir fırtınadan söz ediyor. Bu fırtınanın etkilerine ise bilim adamları “Manyetik Kıyamet” diye nitelendiriyorlar. Böyle bir şeyin olması durumunda TV, Radyo yayınları tamamen kesilecek, elektrik sistemi tamamen devre dışı kalacak, cep telefonu şebekeleri çökecek, sular kesilecek, GPS sistemi çalışmayacak... Tüm bunların onarılması 10-20 yıl sürecek ve bu süreçte 100 bin Avrupalı ve Amerikalının hayatını kaybetmesi gündemde. Böyle bir ortamın ortaya çıkaracağı kaos ortamını düşünmek bile istemiyorum. Ama araştırmalarım 2012 yılında gerçektende Dünya’da az çok bir değişimin olacağını gösteriyor.


MAYA TAKVİMİ


Konuyla ilgili araştırmalarım sonucunda farklı kaynaklardan çeşitli bilgileri bir araya getirdim. Okumaya başlamadan önce herkesin şunu bilmesini istiyorum. Bahsedeceğimiz olaylarla dinen bilinen “kıyamet”in hiçbir bağlantısı yoktur. Biz kıyamet kopacak demiyoruz. Araştırmalarımız sonucunda 2012’de dünyada değişimler meydana gelebilir diyoruz. Bunu destekleyende çok fazla araştırma var. İşte o araştırmalardan kesitler:

Güneş yüzeyinde meydana gelebilecek olan böyle bir fırtınana ile ortaya çıkabilecek plazma topları Dünya’daki enerji şebekelerini çökerterek insanlığı mutlak bir çöküşe sürükleyebileceği uyarısı yapılıyor.

NASA’nın Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’yle ortaklaşa hazırladığı raporda, Güneşte daha önce meydana gelen enerji patlamalarının bugüne kadar Dünya’daki enerji ve iletişim hatlarında görece kısa süreli ve küçük çaplı hasarlara yol açtığı, ancak büyük çaplı bir enerji patlamasının dünyanın manyetik alanına muazzam bir zarar verebileceği belirtildi.

Bahsi geçen patlamalardan bugüne kadar kayıtlara geçen tek örneğin 1859’da yaşanan “Carrington Olayı” olduğunu belirten uzmanlar, benzer bir patlamanın Avrupa, Çin, Kuzey Amerika ve İskandinavya’da on yıllarca onarılamayacak tahribata yol açabileceğini söylüyorlar.

Güneş yüzeyindeki olası bir büyük patlamanın, Dünya’da saatler içerisinde tüm enerji hatlarını eriterek kullanılamaz hale getirebileceği, bunun sonucunda da altyapının çökeceği ve insanlığın Taş Devri’ne dönüş yapabileceği öngörülüyor. NASA’nın raporunda böyle bir felaket için olası bir tarih de veriliyor: 12 Eylül 2012...

Güneşte meydana gelebilecek büyük çaplı değişimler mutlaka Dünya’yı da etkileyecektir. Bunun aksi düşünülemez. Rusya’da bir grup bilim adamının sözcüsü Dr. Dmitriev Güneş Sistemi'nin ve Güneş'in bugüne kadar görülmemiş şekillerde dönüşmekte olduğunu belirtmektedir. California'daki Rutherford Appleton Ulusal Laboratuvarları'ndan Dr. Mike Lockwood'un yaptığı bir çalışma var. Dr. Lockwood, Güneş'le ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda 1930 yılından beri Güneş'in toplam manyetik alanının %230 oranında güçlendiğini bildiriyor.

Rusya Sibirya'daki Rusya Ulusal Bilim Akademisi'nden verilen bilgilere göre; uzayda değişik ve çok daha yüksek enerji seviyesine ve titreşimlerine sahip bir manyetik alana girdik (Foton Kuşağı). Eskiden bilinen ve kabul edilenle, şimdiki durum karşılaştırıldığında en az yüzde binlik bir artış görülüyor. Rusların dediğine göre Güneş'teki bu değişim gezegenlerin işleyiş biçimini ve destekleyebilecekleri yaşamın türünü de değiştiriyor. Hatta DNA sarmalının da değişim geçirmekte olduğunu söylüyorlar. Güneş'in kendisinden enerji saçarken yaydığı temel harmonik dalga boylarında ani bir genişleme olacağını ve yayılan enerjideki bu artışın Güneş Sistemi'ndeki maddelerin tümünün temel doğasını değiştireceğini düşünüyorlar.

Ruslar Uranüs, Jüpiter ve Neptün’ün manyetik alanlarında büyük artış olduğu bilgisini verdiler. Aynı zamanda Dünya içinde son dönemlerde büyük değişimler sözkonusu:

- 1980'den beri sismik faaliyet yüzde dört yüz oranında artış gösterdi.

- Dr. Dmitriev'in bildirdiğine göre 1973'ten 2003'e kadar geçen yıllarda genel olarak doğal afetlerin - fırtınalar, tayfunlar, toprak kaymaları, tsunami dalgaları vs.- gerçekleşme sıklığı yüzde yedi yüz oranında arttı.

- Yeryüzü'nün manyetik alanı küçülüyor ve küçülme sürati 5-10 yıl önce aniden artmaya başladı. Aşağı yukarı son on beş yıl içinde de manyetik alan değişken ve düzensiz hale geldi.

- Geçen yılın sonlarında Kuzey Kutbu'nun tam üzerinde bulunan buz kütlesi, bilinen tarihte ilk defa olmak üzere, tamamen eridi. Green Peace'in bildirdiğine göre, bildiğimiz kadarıyla, buzun on fitten daha ince olduğu bir zaman hiç olmamıştı.

Rus ve Avrupalı fizikçiler, gözlemlerine dayanarak çok yakında dünyada dev bir manyetik değişim beklendiğini açıkladılar. Dünyanın manyetik alanı müthiş bir sıçramayla yer değiştirecek güney, kuzey, kuzey de güney olacak. Rusya'da yayınlanan İzvestiya gazetesi internet sitesindeki haberine göre 'Manyetik takla' adı verilen olay ortalama 500 bin yılda bir meydana geliyor. Rus Bilimler Akademisi'nin ölçümlerine göre kuzey ve güney kutupları bölgesinde manyetik delikler hızla genişliyor ve günün birinde, 3-5 yılla ölçülebilecek zaman süreci içerisinde kutupların ani bir sıçramayla yer değiştireceği söyleniyor.

Dünyanın titreşim oranının bir ölçümü de dünyanın kalp atışı olarak da bilinen Schumann Rezonansıdır (Bu yeryüzü boşluğuna ait rezonant özellikleri ilk olarak Alman fizikçi W. O. Schumann tarafından ilk kez 1954 te keşfedildi). Schumann Rezonansı dramatik olarak artıyor. Dünya Foton Kuşağı'ndan geçmekte ve Dünyanın dönüşü yavaşlamakta. Dünyanın dönüşü durduğunda ve rezonans frekansı 13 devire ulaştığında, biz sıfır noktası manyetik alanında olacağız. Dünyanın dönüşü duracak ve 2 ya da 3 gün içinde ters yönde tekrar dönmeye başlayacak. Bu, dünyanın etrafındaki manyetik alanlarda bir terslik meydana getirecek.

Dünyanın Zayıflayan Manyetik Alanı: Dünyanın "kalp atış" hızı artarken, manyetik alanındaki güç zayıflıyor. New Mexico Üniv. Prof. Bannerjee'ye göre, manyetik alan son 4000 yıldaki yoğunluğunun yarısını kaybetti. Ve manyetik kutup tersliğinin bir delili bu alan güçlülüğü olduğu için, Prof. Bannerjee bir manyetik kutup değişiminin gelmek üzere olduğuna inanıyor.Bu inanışa sahip pek çok bilim adamı var şu an dünya yüzünde ve sayıları gün geçtikçe artıyor. Discovery kanalda da bu konuyla ilgili bir belgesel yayınlandığını ilgilenenler bilir.Kaynak: NASA

İndigodergisi.com
Bilim ve Teknoloji Dergisi (Cumhuriyet Gazetesi Eki.sayı:23)
Prof.Dr.Nejat İnce , Prof.Dr.Levent Sevgi. (7 Ağustos 2009)


****


MAYALAR 

Söylentilere göre Mayalar tarafından kullanılan takvimlerden biri 21 Aralık 2012 gününü dünyanın sonu ilan ediyor. Astronomik bir çok  olayın gerçekleşeceği günde Dünya’nın yanıbaşından geçecek olan bir gezegenin yarattığı olayların hepimizi çok kötü etkileyeceği söyleniyor.

Arkeologlar yıllardır bu şaşırtıcı uygarlığın kullandığı takvimlerin şifrelerini çözmeye çalışıyorlar. Bu takvimler arasında bulunan ‘The Long Count’ (Büyük Sayım) adlı takvimin şifrelerinin çözülmesi pek çok komplo teoricisini harekete geçirdi. Mayalar tarafından en uzun zamanlı kullanılan takvim olan ‘The Long Count’  kıyamet senaryoları sayesinde cebini doldurmak isteyenler için de bulunmaz bir fırsattı.


‘The Long Count’ isimli Maya takvimi Mayaların geçmiş ve gelecek olayları belgelemek adına kullandıkları bir takvimdi.  Diğer tüm takvimler ortalama 52 yıllık bir zamanı kapsayabilyordu. Ancak bir insan yaşamı  süresinde olup bitenleri anlamaya yarayan bu takvimler Mayaların işini görmüyordu. 52 yıl öncesine ait bir olayın kaydını tutmak istediklerinde veya 52 yıl sonraki gelecekle ilgili bir bilgi kaydetmek istediklerinde ‘Calendar Round’ adı verilen bu takvimleri kullanamıyorlardı.  O yüzden  ‘The Long Count’ isimli bir takvim icat ettiler ve gelecekle ilgili kehanetlerini de bu takvime göre kaydettiler.


Mayalar kara delikleri bile biliyorduKARADELİĞİN BİR YILDIZ TUTMASI


Mayalar kozmik bir rahimden bahsediyorlardı. Galaksinin merkezinde bulunan bu rahmin bir diğer adı da ‘Xibalba’. Xibalba Mayadilinde korkunun, karanlığın yeri, kimsenin kaçamadığı yer demek.  Bu yerin aynı zamanda galaksinin de merkezi olduğunu iddia ediyorlardı. 15 yıl önce astronomlar galaksinin tam merkezinde büyük bir kara delik olduğunu keşfettiler. Inka kabilesine göre 21 Aralık 2012 tarihinde 26.000 yılda bir gerçekleşen bir olay gerçekleşecek.  Bu tarihte Xibalba, Dünya ve Güneş ilk kez mükemmel bir hizada dizilecekler. Bu esnada ışık yoluyla insanlığa yepyeni bir bilgi gönderilecek.


Maya takvimi doğru mu hesaplanıyor? 
Gerçek kıyamet tarihi hangisi?


Geçmişten gelen takvimleri araştırırken en sık yaşanan problemlerden biri eski takvimleri bugünün takvimiyle anlamaya çalışmak. Arkeologlar önemli günleri Maya takvimi yerine bizim anlayacağımız dilde yani modern takvimin tarihleriyle anlatmak zorundalar.  Bizim günlerimiz, aylarımız ve yıllarımız sayesinde Mayalar tarafından yaşanan olayların tam olarak ne zamanda geçtiğini anlayabiliyoruz.

Modern takvim dediğimiz Gregoryen takvimi 2012 yıl önce başladı. Maya takvimi ile Gregoryen takvimini birbiriyle ilişkilendirmek için araştırmacılar ortak olayları kullanıyorlar.  İki takvimde de zamanı gösterilen önemli olaylar sayesinde bugün Maya takvimi hangi zamanı gösteriyor bilebiliyoruz.

Bugüne kadar araştırmalarda kullanılan bu korelasyon faktörünün geçerliliği bugün bilim adamları tarafından sorgulanıyor.  Gelişmeler eski zamanlarda kullanılan takvimlerin yeniden yorumlanmasına sebep oluyor. Maya takvimi de bu yeni gelişmelerden nasibini alıyor. Bilim çevreleri 2012 yılı tahminleri doğru bile olsa 21 Aralık gününün Maya takvimi sonunu yaşayacağımız gün olmayabileceğini konuşuyor.

Maya takvimi 2012 yılında bitiyor

Kıyamet öngördüğü söylenen Maya Takvimi,  arkaik sayısal sistemlere dayalı bir takvim değildi, sayısal olarak tahmin edilebilir ve anlaşılabilir bir sisteme dayanıyordu. Maya takvimlerini araştıran bilim adamları bir konuda aynı görüşteler: Maya takvimi 5,126 yıl boyunca geçerli.  En azından Maya takvimi birinci bölümü bu süre sonunda bitiyor. Mayalar Maya takvimi başlangıcını milattan önce 3114 yılı olarak belirlediler. Hesaplamalar gösteriyor ki Maya takvimi 2012 yılında son buluyor.  Maya takvimi son günü için yapılan ayrıntılı hesaplamalar ise bu tarihin Kuzey Yarım Küre’nin kış gün dönümü olan tam olara 21 Aralık 2012 gününe denk geldiğini söylüyor.

UC Santa Barbara Üniversitesi’nden bir profesörün araştırması bu senaryonun tarihinin sapmış olabileceğini söylüyor.  En az 60 günlük bir sapmanın mümkün olabileceği bilim çevrelerinde konuşulmaya başlandı bile...

****


GÜNEŞ FIRTINASI DÜNYA’YI VURACAK! 

Nasa: Elektrik, Uydu Ve Hava Sistemleri Aksayabilir

14.07.2012


Dünya, haftasonu “Güneş Fırtınası”nın etkisi altına girecek. Peki ne yaşanacak?

Elektrik ve iletişim bağlantılarınız kesilebilir, uydu sistemlerinde, hava ulaşımında aksaklıklar yaşanabilir.


Dünya, bu hafta sonu Güneş’te meydana gelen patlamaların yani “Güneş Fırtınası”nın etkisi altına giriyor.


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bu hafta sonu Güneş’te meydana gelen patlamaların artacağını ve Dünya’yı etkileyeceğini açıkladı. Güneş’teki patlamalar, “Güneş Fırtınası” olarak adlandırılıyor.


Fırtına, milyarlarca ton ağırlığındaki aşırı sıcak gaz bulutlarının, Güneş atmosferinden fırlamasıyla oluşuyor. Manyetik enerji birdenbire serbest kalınca, enerji yüklü parçacıklar uzaya yayılıyor.


Güneş Fırtınası, dünyadaki belli bölgelerde, enerji nakil hatlarını, iletişim ve uydu sistemlerini etkiliyor.


Kutuplara yakın noktalarda yapılan uçuşlar aksayabiliyor.


Uzmanlar, Dünya’yı bu hafta sonu etkileyecek fırtınanın çok büyük olmadığını dolayısıyla endişelenecek bir durum bulunmadığını belirtiyor.


1972 yılında güneşteki patlamalar yüzünden, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois (İLİNOYi) eyaletindeki bütün şehirlerde, telefon bağlantıları kesildi.


1989 yılındaki bir başka güneş fırtınası da, Kanada’da 6 milyon kişinin elektriksiz kalmasına yol açtı.


Kaynak:


GÜNEŞ PATLAMALARI

BU SADECE EVRENSEL BİR OLAYDIR, 
OLACAĞI VARSA DURDURAMAZSIN,
BU YÜZDEN GERİ SAYMAYI BIRAKIN.
BU GEZEGENDE 
HER GÜN 
KIYAMETİ YAŞAYAN İNSANLAR VAR.
ENERJİNİZİ 
ONLARI KURTARMAK İÇİN ,
"NE YAPABİLİRİZ" SORUSUNA 
CEVAP ARAYARAK 
HARCAYIN .


SB


***